Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

JAK ORGANIZOWAĆ PRACĘ, MOTYWOWAĆ I WSPIERAĆ NASZE DZIECI W WARUNKACH ZDALNEJ NAUKI.

JAK ORGANIZOWAĆ  PRACĘ, MOTYWOWAĆ I WSPIERAĆ NASZE DZIECI

 W WARUNKACH ZDALNEJ NAUKI.

 

Szanowni Rodzice i Opiekunowie!

Z dnia na dzień znaleźliśmy się w nowej rzeczywistości. Trwająca „wojna” z wirusem  COVID -19 wymusiła na każdym z nas konieczność dostosowania się do wielu niezwykłych sytuacji. Jednym z wyzwań jest konieczność zorganizowania naszym dzieciom warunków do nauki zdalnej. Wielki szacunek dla wszystkich Państwa za trud i poświęcenie. Nauczyciele starają się wspomagać Was przygotowując wirtualne lekcje, zadania i ćwiczenia, sprawdzając postępy Waszych dzieci. Lecz to na Was spoczął obowiązek praktycznej realizacji obowiązku szkolnego przez Wasze dzieci. Jak poradzić sobie z tą sytuacją?

Po pierwsze – zachowajmy spokój.

To trudne, lecz złe emocje są przeszkodą. Mamy prawo być zdenerwowani i źli, Mamy prawo być sfrustrowani. Ale narzekania, czarne myśli i złe emocje tylko pogarszają sytuację. Słuchajmy zaleceń ekspertów, chrońmy siebie i swoich najbliższych.

Po drugie – wytłumaczmy dzieciom

Czas wolny od chodzenia do szkoły nie może być czasem straconym.

  1. mądrość i wiedza to wartości, a wszystko co ma wartość wymaga wysiłku
  2. tylko dobrze wykonany obowiązek daje satysfakcję
  3. dzięki zdalnemu nauczaniu nie będziemy musieli uczyć się podczas wakacji, będziemy mogli otrzymać świadectwo do kolejnej klasy, nie zapomnimy wielu rzeczy, których już się dowiedzieliśmy
  4. nie wszyscy muszą być we wszystkim najlepsi, ale należy wykonać zadanie najlepiej jak się umie
  5. systematyczna praca umożliwi później bezproblemowe podjęcie dalszej nauki.

 Po trzecie  - zorganizujmy im pracę

 „Przyzwyczajenie jest drugą naturą człowieka” – znacie to przysłowie? Wymagajmy od dzieci, by wstawały, jadły posiłki i pracowały regularnie.  Przypilnujmy, by siadały do lekcji w stałym, przygotowanym miejscu, gdzie nic nie będzie odciągało ich uwagi. Wyłączmy na czas pracy telewizor, radio. Nie pozwólmy innym domownikom przeszkadzać. Zróbmy na każdy dzień dość szczegółowy rozkład zajęć. Uwzględnijmy czas na samodzielną i wspólną pracę, zabawę, posiłki, ruch – i trzymajmy się planu. Codziennie wieczorem zróbmy podsumowanie : co nam się udało, co trzeba poprawić, czemu poświęcić więcej uwagi.



Po czwarte – pomagajmy, nie wyręczajmy

                  Nasza obecność  jest wsparciem dla naszych pociech. Pozostając w pobliżu pokazujemy  dzieciom, że ich praca jest dla nas ważna. Pomóżmy, gdy  nas potrzebują. Wytłumaczmy, spróbujmy naprowadzić, ale nigdy nie wyręczajmy dziecka. Nie bójmy się poprosić o pomoc. Nauczyciele i wychowawcy są dostępni po połączeniu internetowym lub telefonicznym. Chętnie wesprą Wasze pociechy lub udzielą potrzebnych informacji i wyjaśnień.

Po piąte – nagradzajmy

            Trzymanie się zasad i dostosowanie do wymagającej sytuacji jest trudne. Dobrze wykonane obowiązki zasługują na nagrodę. Chwalmy nasze dzieci za dobrze wykonaną pracę, za dyscyplinę, wytrwałość pilność. Nagradzajmy siebie i domowników sprawiając  drobne przyjemności.

Po szóste – uczmy przy sposobności                  

Spędzając rodzinnie wiele czasu możemy uczyć bawiąc i bawić się ucząc. Obejrzyjmy z młodszym dzieckiem w komputerze obcojęzyczny filmik i poprośmy, żeby opowiedziało nam o czym rozmawiają bohaterowie. Zachęćmy starszego miłośnika komputera by wyszukał i obejrzał z nami materiał z dziedziny geografii, historii lub biologii albo zaplanujmy wspólne oglądanie programów popularno – naukowych w telewizji. Grajmy w gry planszowe całą rodziną. Urządźmy wspólne gotowanie, naprawianie, uprawę ogródka lub roślin w doniczkach. Przejrzyjmy stare fotografie i opowiedzmy dzieciom o czasach, w jakich fotografie zostały zrobione. Nasze dzieci, nawet nie wiedząc kiedy, dowiedzą się od nas wielu ciekawych i pożytecznych rzeczy.

 

Data dodania: 2020-03-24 19:20:06
Ilość wyświetleń: 527

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego! Nabór trwa jeszcze kilka dni!
Więcej informacji

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych! Twoja opinia jest ważna!
Więcej informacji
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej