Czcionka:

A+A-

Kontrast:

JAK BEZPIECZNIE KORZYSTAĆ Z INTERNETU

JAK BEZPIECZNIE KORZYSTAĆ Z INTERNETU

ZALECENIA I PORADY DLA RODZICÓW I DZIECI

 

Użytkownicy powinni zdawać sobie sprawę, że nie wszystkie znalezione w Sieci informacje są wiarygodne. Trzeba sprawdzać znalezione w Internecie treści, korzystając z innych dostępnych źródeł (encyklopedie, książki, słowniki). W ważnych sprawach należy poradzić się znawców tematu, doświadczonych i zaufanych  osób.

Ważne jest, aby zawsze korzystać z aktualnego programu antywirusowego – wybieraj oprogramowania, które są sprawdzone. Warto również na bieżąco i regularnie skanować komputer pod kątem wirusów i złośliwego oprogramowania. Od czasu do czasu skorzystaj z pomocy zaufanego informatyka, by sprawdzić swój komputer (laptop, tablet, smartfon), usunąć niepotrzebne aplikacje, dokonać tzw. „głębokiego resetu”.

 Nie zdradzaj nikomu swoich haseł. Nie twórz łatwych do rozszyfrowania. Mieszaj duże i małe litery z cyframi. Nie używaj jednego hasła do wszystkich serwisów.

Nie pozwalaj przeglądarce na zapamiętywanie twoich haseł, kasuj historię. Po zakończeniu pracy na komputerze wyloguj się.

Jeśli korzystasz z serwisów społecznościowych, zadbaj o odpowiednie ustawienia prywatności. Im mniej informacji udostępniasz osobom postronnym, tym lepiej. Zastanów się, czy na pewno warto z tych serwisów korzystać. Pamiętaj, że zgodnie z regulaminem Facebooka dziecko może założyć tam konto dopiero po ukończeniu 13

Raz wprowadzona do Internetu informacja pozostaje tam na zawsze, nawet gdy ją skasujesz. Ktoś obeznany może sprawdzić jakie umieszczałeś zdjęcia i informacje, o czym wirtualnie rozmawiałeś z kolegami, z jakich przeglądarek korzystałeś. Chroń siebie i swoich bliskich.

Nie otwieraj wiadomości e-mail od nieznanych osób i firm,  nie „klikaj” w linki i nie pobieraj z nich żadnych materiałów. Nie udostępniaj nieznanym podmiotom danych o sobie i swojej rodzinie. Możesz narazić siebie i swoich bliskich na niebezpieczeństwo.

Uważaj szczególnie przy „czatowaniu”. Nie podawaj adresu, nazwiska, szkoły i tym podobnych danych osobom, o których nic nie wiesz. Jeżeli taka osoba zaproponuje ci spotkanie od razu powiadom o tym rodziców. Pod żadnym pozorem nie zgadzaj się na spotkanie z taką osobą bez opieki rodziców. Ten, któremu zaufałeś może wcale nie być twoim rówieśnikiem lecz przestępcą.

Twoją czujność powinno szczególnie wzbudzić żądanie, abyś wysłał / wysłała osobie, z którą prowadzisz korespondencję zdjęcie z plaży, basenu lub inne naruszające twoją prywatność. Od razu zawiadom o tym rodziców. Rodzice powinni o takim fakcie zawiadomić policję.

Biorąc udział w forach dyskusyjnych, wpisując komentarze czy prowadząc inną aktywność nie używaj prawdziwego imienia i nazwiska, loginu z datą urodzenia itp. Posługuj się  nickiem (pseudonimem). Unikaj publikowania prywatnych informacji o sobie.

 

 Nie korzystaj z geolokalizacji, nie zaznaczaj automatycznie:  „akceptuję”, „potwierdzam” czy „wyrażam zgodę”.  Czasem warto chwilę poczekać lub poszukać informacji gdzie indziej niż narazić się na udzielenie niepowołanym osobom i firmom zgody na dostęp do wielu informacji. Warto najpierw zapoznać się z regulaminem i dokładnie sprawdzić, co akceptujesz.

W obecnej sytuacji, kiedy mamy ograniczone możliwości kontaktu korzystaj z wyjaśnień i rad  poprzez kontakt mailowy lub przez e-dziennik  z nauczycielem, wychowawcą  lub pedagogiem  szkolnym.

Adresy internetowe gdzie możemy znaleźć porady dla rodziców dotyczące bezpieczeństwa w Sieci:

https://fundacja.orange.pl/

https://sites.google.com/site/bezpieczniewwirtualnymswiecie/porady-dla-rodzicow

https://edukacjamedialna.edu.pl/lekcje/abc-bezpieczenstwa-w-sieci/

 

Data dodania: 2020-03-24 19:18:22
Ilość wyświetleń: 296

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego! Nabór trwa jeszcze kilka dni!
Więcej informacji

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych! Twoja opinia jest ważna!
Więcej informacji
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Logo Facebook
Facebook